Novorozené děvčátko očima dětského gynekologa

Asi každý ví, že pro každou maminku je narozená dcera tou nejkrásnější holčičkou na světě.
 
Zdravá novorozená dívenka má již vytvořeny všechny pohlavní orgány. Na estrogenech (ženských pohlavních hormonech), které jsou přítomny v krvi, závisí rozvoj a funkce jejích pohlavních orgánů.
 
I v novorozeneckém období se vliv těchto hormonů krátce uplatňuje, protože se do jejího těla dostávají již dlouho před porodem přes pupečníkovou šňůru. Během následujících asi 6 až 8 týdnů se pohlavní hormony z tělíčka dívenky vyloučí a změny jimi způsobené postupně vymizí.
 
Prsní žlázky jsou zduřelé a výjimečně z nich může odtékat i mléčně zbarvený sekret - starší generace matek jim říkaly »čarodějnické mléko«. Prsní žlázky se doporučují nemačkat, to kvůli případnému zhmoždění, také abychom je nedráždili k další produkci sekretu a uchránili je před přenosem infekce, na kterou jsou prsy velmi citlivé.
 
Zevní rodidla dívenky mají prosáklé a zduřelé malé stydké pysky a panenskou blánu. Zduřelé malé stydké pysky jakoby vystupují před velké stydké pysky a působí dojmem jako by se do krajiny zevních rodidel ani nevejdou. Prosáklá a zvětšená panenská bláná se také pro svou zduřelost a prosáklost říká »zrcadlo estrogenů«.
 
Skrz ni může z pochvy odcházet hlenovitý sekret. Ten může být přechodně zbarven i krví. Viditelný sekret je jasnou známkou správného vývoje vývodných cest pohlavních a především jejich průchodnosti. Je projevem poklesu hladiny pohlavních hormonů v orga­nismu dívky. Důsledkem toho je odlučování povrchových buněk a vyměšování hlenu ze žlázek děložní a poševní sliznice, asi u 5 % holčiček se může objevit a také se objeví i krvácení z její malé dělohy.
Po novorozeneckém období přichází dětské klidové období trvající až do puberty. Hormony jsou již z krve vyloučeny a žádné další se netvoří. Proto i tkáně jimi ovlivňované jsou ve stadiu funkčního klidu. Prsní krajina je stejná u dívek i chlapců. Zevní rodidla již nejsou prosáklá, malé stydké pysky a panenská blána také už nejsou tolik prokrvená, jsou jemné útvary skryté zraku za velkými stydkými pysky. Chybí ochlupení, její malá děloha měří asi 2 cm, vaječníky jsou jako fazolky a neprodukují žádné a prozatím netvoří žádné hormony, ty začnou tvořit až v pubertě.
 
V novorozeneckém i dětském období, tak jako později i v celém životě ženy, je významná správná péče o zevní rodidla. Dobře prováděnou hygienou předcházíme i možným onemocněním, jako jsou slepování až srůstání okrajů sliznice vchodu poševního či malých stydkých pysků (neboli synechie vulvy), nebo zánětu zevních rodidel a pochvy, jejichž léčba není příjemná pro dítě ani pro rodiče.
 
Při koupeli každý den šetrně oddalujeme od sebe stydké pysky a očistíme oblast poševního vchodu, a to nejlépe rukou (jednak v žínce nemáme cit a jednak, pokud ji denně nevyváříme, je plná mi­krobů). K umytí zbytků moče, stolice a výměšků žlázek poševního vchodu používáme dětské neparfémované mýdlo a oplachujeme je proudící teplou vodou. Takovýmto postupem dívce nemůžeme ublížit, naopak ji odmalička učíme správné technice hygieny.
 
Volíme pleny, které dívence vyhovují, nedráždí oblast zevních rodidel a ve vhodném časovém intervalu je měníme. Po stolici otíráme zevní rodidla vždy zepředu dozadu, tj. směrem od ústí močové trubice ke konečníku jedním tahem. Pro případ opakujícího se očištění používáme nový ubrousek. Významně můžeme ovlivnit co nejmenší kontakt zevních rodidel s chemikáliemi vhodným pracím práškem určeným pro děti, dále dostatečným mácháním prádla v auto­matické pračce (přidáváním máchacího programu) a samozřejmostí je používání kvalitního dětského prádla z bavlny.
 
Tak zajistíte děvčátku správnou péči o zevní rodidla beze strachu, že byste ji mohla ublížit.