Druhé dítě by prý ženy měly mít 18 měsíců až pět let po prvním

Ženy mohou zvýšit šance, že se jim narodí zdravá miminka, pokud si mezi jednotlivými těhotenstvími udělají pauzu minimálně 18 měsíců a maximálně pět let. Vyplývá to z doporučení vědců, o nichž informovala agentura AP.

Experti k tomuto závěru dospěli po analýze 67 mezinárodních studií zahrnujících poznatky z více než jedenácti milionů těhotenství. Z porovnání vyplynulo, že u dětí, které jsou časově příliš vzdálené od sebe či se naopak narodily krátce jedno po druhém, je větší riziko výskytu komplikací, jakými jsou například předčasný porod či nízká porodní váha.

Závěry naznačují, že lepší rodinné plánování by mohlo po celém světě zabránit smrti milionů dětí, uvedl spoluautor analýzy a kolumbijský expert Augustin Conde-Agudelo. Finanční náklady programů na rozložení porodů jsou nižší než náklady spojené s úmrtími dětí.

Analýza ukázala, že pokud se dítě narodí před uplynutím 18 měsíců od předchozího porodu, zvyšuje se riziko komplikací každý měsíc o 1,9 procenta. Pokud doba převyšuje 59 měsíců, pak riziko stoupá měsíčně asi o 0,6 procenta.

Výsledky analýzy byly publikovány v dnešním vydání odborného časopisu Journal of the American Medical Association. Conde-Agudelo řekl, že rizika spojená s krátkým či velmi dlouhým intervalem mezi dvěma porody platí jak pro rozvojové, tak pro rozvinuté země.