Podle vědců mohou bolest hned cítit i nedonošené děti

Nedonošené děti mohou zřejmě hned po svém narození cítit bolest. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na londýnský tým vědců a lékařů. Dosud se odborníci domnívali, že předčasně narození potomci reagují jen na některé podněty. Při rentgenu mozku dětí, které přišly na svět již ve 24 týdnu těhotenství, se ale ukázalo, že například při odebírání krve cítí bolest.

Prý byli vědci při zkoumání projevů malých dětí odkázáni na velmi primitivní metody. Jejich projevy se navíc dlouho nedařilo uspokojivě vysvětlit. S užitím takzvané infračervené spektroskopie, která dokáže určit prokrvenost a okysličenost mozku, se ale podařilo odhalit, že bolest je zpracována právě v mozku.

S postupem času se zvyšuje citlivost jedince na bolestivé podněty.

Navzdory všem poznatkům, ale vědci nabádají k opatrnosti. Existuje totiž možnost, že léčba bolesti u dítěte by mohla v budoucnu výrazně ovlivnit jeho život, protože jeho mozek není ještě vyvinutý a spolu s ním se postupně rozvíjejí i "cestičky bolesti". Při chybě v terapii by tak dospělý jedinec mohl pociťovat bolest méně než například jeho vrstevníci, což by komplikovalo mimo jiné odhalení některých nemocí či úrazů.