Co se děje s vajíčkem "mimo" dělohu a čím je to způsobeno

Co se děje s vajíčkem "mimo" dělohu


Vývoj vajíčka mimo dělohu může skončit různě.

  • Možností u mimoděložního těhotenství je, že vajíčko spontánně odumře a samo se vstřebá. Maminka v tomto případě ani nemusí postřehnout, že se něco dělo.
  • Nebo dojde k tomu, že vajíčko odumře a je vypuzeno do břišní dutiny ženy. To je nejčastějším ukončením mimoděložního těhotenství. Vejcovod se snaží vajíčko dostat ven, stahuje se, a tím vajíčko vypudí do břicha ženy. Tento stav provází krvácení do břišní dutiny. Jelikož je vajíčko "potraceno", začne žena krvácet z dělohy. K této situaci většinou dojde přibližně sedm až osm týdnů po vynechání menstruace. Stav se dále vyvíjí chronicky. Žena pociťuje bolesti na jedné straně podbřišku a může se stát, že krvácení způsobí ženě anémii. Přesnou příčinu a nález určuje až ultrazvukové vyšetření.
  • Horší variantou při mimoděložním těhotenství je, když se vajíčko stále vyvíjí a roste. Přibližně pět až sedm týdnů po vynechání menstruace praskne stěna vejcovodu a vzniklou dírou se vajíčko dostane do břišní dutiny. Tím dojde k nebezpečnému krvácení do dutiny břišní. Žena náhle pocítí prudkou, stupňující se bolest v celém podbřišku. Ženě začne klesat tlak a puls, pokožka bledne, končetiny jsou studené. Rozvíjí se tzv. hemoragický šok z velké, až několikalitrové, ztráty krve. Proto je velmi důležité, aby byla žena co nejrychleji převezena do

    nemocnice, kde ji čeká ultrazvukové vyšetření a cesta na sál, kde podstoupí chirurgický zákrok.

Mimoděložní těhotenství může být způsobeno

§ Nedostatkem mikroskopických řasinek, které posouvají vajíčko z vejcovodu do dělohy. Příčinou jejich ztráty může být zánět ve vejcovodu.

§ Dalším důvodem mimoděložního těhotenství mohou být defekty vejcovodu (jamky, do nichž vajíčko zapadne, srůsty, vrozené či získané zúžení vejcovodu např. zánětem). Měsíc po měsíci - miminko