Nachlazení a rýma

Pokud se vám přes všechna preventivní opatření nepodaří udržet si nemoc od těla a začne vám téct z nosu, nemůžete k tomu přistupovat jako, když jste nebyla těhotná. Jistě, všichni ostatní by s obyčejným nachlazením dál chodili do práce. Pro vás to neplatí. Na jednu stranu se nemusíte bát, že taková rýma nebo nachlazení ohrozí vaše budoucí miminko. Na druhou stranu, když je zanedbáte a rozvine se do horší nemoci, už určitá rizika hrozí. Navíc obyčejné nachlazení se takto dá zvládnout i bez medikamentů. S chřipkou nebo angínou je to horší.

Zalezte do postele: Je jedno, že byste určitě ještě zvládla dojít nakoupit a umýt zem. Důležité je dát tělu prostor pro vyléčení bez prášků. Pokud budete i nadále chodit do práce, porazí váš oslabený organizmus první bacil, na který narazí. Takže do pyžama a do postele. Aspoň si přečtete některou z knih, které máte na seznamu až jednou bude čas.

Hodně pijte: doplňování tekutin je velmi důležité. Dostatek tekutin svlaží hrdlo vyprahlé díky dýchání ústy, napomáhá ředit vznikající hleny. Nepijte mléko, protože to tvorbu hlenů spíše podporuje. A pokud už nemůžete ani vidět klasický horký čaj, zkuste horkou vodu s cukrem a citronem.

Kuřecí nebo slepičí vývar: je lék našich babiček. Pořádně silný, doma uvařený. Vlastně spadá do kategorie horká tekutina, takže splňuje i předchozí bod. Slepičím vývarem se léčili už naši předkové. Nezapomeňte do vývaru přidat zeleninu (mrkev, petržel, celer, ale i cibuli) a pokud máte k dispozici petržel nebo celer, nešetřete.

Suchý vzduch: Je problémem, který může zhoršovat nachlazení především v suchých panelákových bytech. Naplňte zvlhčovač na radiátoru nebo alespoň dejte na okno obyčejný talířek s vodou (nezapomeňte vodu doplňovat).

Hodně pod hlavu: Pokud máte polohovatelný rošt, zvedněte hlavovou část - tak, aby hleny mohly lépe vytékat nosem ven a nestékaly do krku (tuhle radu ostatně časem použijete i u miminka, pokud bude mít rýmu). Pokud máte normální postel, přineste si hodně polštářů a dejte si více pod hlavu a záda.

Nezapomínejte na pestrou stravu: I když možná nemáte na nic chuť nesmíte zapomínat na správnou výživu. Budete tak doplňovat vitamíny díky zelenině a ovoci a navíc vaše budocí miminko nebude strádat nedostatkem

Žádné léky bez konzultace: Neberte žádné léky. I když je doporučí vaše kamarádka (leda, že by byla lékařka). Pokud si chcete něco vzít, zavolejte lékařce, ať vám něco doporučí. U léků je větší riziko především v prvním trimestru, kdy se jednotlivé orgány v těle miminka teprve vytvářejí. Později už pouze rostou, takže riziko není tak velké. Ale vždy je lepší jakýkoliv lék konzultovat.

K lékaři: Pokud jste zatím nebyla u lékaře a léčíte se sama a situace se po několika dnech nelepší nebo se dokonce zhoršuje, zavolejte lékaři a domluvte si návštěvu (proč čekat v čekárně a k chřipce si pořídit ještě angínu). Rozhodně byste měla k lékaři, pokud vám výrazně stoupne teplota (více než 38°C), zde již totiž hrozí riziko poškození plodu - zvláště v prvním trimestru.