Kočka, toxoplasmóza a těhotenství

Na větu 'My už tu kočku nemůžeme mít, protože manželka je těhotná' jsou pracovnice útulků stejně alergické, jako býk na červený hadr. Valná většina 'zaručených' zpráv, které tvrdí, že kočka je pro těhotnou ženu nebezpečná, jsou nepodložené bludy.


Nastávající maminka by prý neměla mít ve své blízkosti kočku, aby se od ní nenakazila nějakou nemocí, která by mohla uškodit i dítěti. Jediné co by mohla od koček dostat je podle odborníků toxoplasmóza a to za dále uvedených podmínek:

Toxoplasmóza je onemocnění způsobené parazitárním prvokem, ke kterému jsou vnímaví všichni teplokrevní živočichové včetně člověka. Nakažení probíhá orálně (ústy). Množí se v tenkém střevě pouze kočkovitých šelem, tvoří tzv. tkáňové cysty, což je měchýřek skrývající parazita, který čeká, až ho někdo pozře (nejlépe kočka), aby se mohl dále pohlavně množit. Dává přednost rychle se dělícím buňkám, proto je tak nebezpečný pro rostoucí plod. Nebezpečná je toxoplasmóza ve větším množství (ne jako jedinec), kdy právě páchá největší škody svým usazováním se v tkáních.

 

Toxoplasmózou může onemocnět kočka, která pozře mezihostitele - to může být myš nebo kus syrového masa. Ve velké většině případů u ní toto onemocnění proběhne bez příznaků, pouze náhodným vyšetřením trusu se najdou vajíčka parazita. Pokud se onemocnění projeví, jeho nejčastější formy jsou zápal plic, jinak průjmy, teploty, výtoky z nosu a očí a zánět mandlí. Pohlavní množení parazitů ve střevech (s následným vylučováním vajíček do vnějšího prostředí) probíhá nejčastěji u mladých koček (maximum případů u 3 - 6 měsíčních koťat). Pokud kočky zmíněnou formu onemocnění jednou prodělají, už nikdy se neopakuje (vyjma případů zvířat oslabených jinými těžkými infekcemi). Pokud tedy máte doma kočku, která nechodí ven (nechytá myši) a není krmená syrovým masem, je riziko toxoplasmózy téměř vyloučené.

Člověk se nejčastěji nakazí syrovým králičím masem, proto je doporučeno vždy králičí maso před požitím zmrazit. Mají-li vaši králíci toxoplasmózu, se dá zjistit odborným vyšetřením (ale je to dost nákladné). Dalším významným zdrojem nákazy je syrové hovězí maso. Nákazou jste ohroženi i v případě, že neholdujete populárním tatarským biftekům.

Takže - milovníci zvířat, kteří máte doma psy, králíčky, andulky, křečky, morčata a další mazlíčky, kteří nejsou kočkovité šelmy - pokud je nedostatečně tepelně upravené nesníte, toxoplasmózu od nich nedostanete.

Navíc - pokud se vrátíme ke kočkám - kočičí trus začíná být závadný až po 24 hodinách a na to, aby se od něj člověk nakazil, musí projít ústní dutinou a trávícím traktem. A to se ve slušných rodinách opravdu nestane.

Proto je dobré v těhotenství si nepořizovat nová zvířata, ale nevyhazovat stará ;-), péči o jejich hygienu pro jistotu přenechat někomu jinému, psy pravidelně odčervovat (škrkavky), likvidovat kočičí trus ihned a bezpečně, a hlavně po práci se syrovým masem se důkladně umýt.