Koupání kojence

Ve většině nemocnic je dnes zavedeno tvz. rooming-in nebo-li matka s dítětem (matka má vedle své postele postýlku pro své mimčo). Ale teď už ke koupání. To první většinou provádí sestra a často za asistence matky a většinou se provádí až večer nebo tomu tak alespoň v některých nemocnicích bývá. Samozřejmě pokud se mimčo narodí o půlnoci tak se do večera nečeká a myje se hned. Provádí se to nebo by se to alespoň mělo provádět kvůli tomu, že je miminko už tak dost šokovaný z přechodu z dělohy ven, z matčina tepla cca 36 - 37 °C do nějakých 20°C. Tak aby si zvyklo.

Ovšem až se bude mimčo koupat (popřípadě se bude tlačit na svět) by měla být místnost vyhřátá alespoň na 24-25 °C (v místnosti kde se narodí i víc alespoň kolem 30 °C).

V prvních několika měsících bychom měli začínat s koupáním ve vaničce nebo v kyblíku - výhoda kyblíku je ta, že v ní voda chladne pomaleji. Pokud si zvolíte kyblík tak takový aby byl hladký široký, aby se vám v něm dobře s dítětem manipulovalo a hlavně aby se vaše dítko neodřelo o ostré hrany.

Jako první nalijeme do vaničky studenou vodu a tu teprve mícháme s teplou. Vodu dobře promícháme. Vody by nemělo být více než 10 - 15 centimetrů a teplota vody by se měla pohybovat okolo 30 - 37 °C. Teplotu změříme speciálním teploměrem nebo ji vyzkoušíme ponořením spodní části svého předloktí. Nesmí ani studit, ani pálit. Před koupelí je taky vhodné dítěti v případě potřeby očistit zadeček. Při koupání se může použít praktické lehátko, na které dítě položíme. Lehátko tak umožní dítěti, aby mělo hlavičku bezpečně nad vodou. Jinak musíme/te dítěti jednou rukou podpírat záda a především hlavičku.

Nejprve umyjeme miminku jemně obličej vodou a potom mu lehce namydlenou žínkou nebo rukou omýváme hlavičku, krček ručičky, dále pak hrudníček, bříško, zádíčka, pokračujeme jeho chodily, od nich pokračujeme k tříslům a zadečku. Hlavičku umýváme miminku tak, že vlásky trochu navlhčíme a umyjeme mýdlem, kterým jsme myli nebo myjeme celé tělo, nebo, pokud už má více vlásků, malým množstvím šamponu. Potom mu nakloníme hlavičku dozadu a pomalu poléváme vlásky čistou vodou tak, aby se mu šampon nebo mýdlo nedostaly do očí.

Ke koupání lze použít různé zvláčňující či bylinkové koupele z široké nabídky dětské kosmetiky, které nahradí mýdlo.

Od tří až čtyř měsíců je možné přejít na koupání ve velké vaně. Pokud nechcete aby došlo k nechtěnému úrazu dítěte, je vhodné, když je vana vybavena protiskluzovou podložkou, která dítě chrání před úrazem.

Doba koupání dítěte je tím kratší čím je dítě mladší. To protože může voda dráždit jeho citlivou pokožku. Obvykle je to kolem 5 minut. Koupání kojence bývá vyhledávaná zábava pro celou rodinu, často je milou večerní povinností tatínků.

Podle posledních doporučení se dítě nemusí koupat každý den, méně časté koupání je šetrnější pro jeho kůži. Stačí 1-3× týdně.

Po vykoupání dítě uložíme na suchou osušku a jemně a citlivě osušíme. Obličej se může na závěr omýt převařenou vodou. Uši a nos běžně nečistíme, nemá-li dítě rýmu apod. Stačí jen lehce otřít okrajové části ušních boltců.

Na závěr ošetříme zadeček mastí nebo pastou, stejně jako po každém přebalování, aby se vazká smolka nelepila na kůži.

K přebalování je vhodné a praktické používat přebalovací omyvatelnou podložku, která částečně brání dítěti v přetočení. Ale být vámi raději se na to nespoléhám.

Dítě nikdy nenechávejte bez dozoru a je dobré si mrně neustále přidržovat jednou rukou. Plenky je dobré zvolit takové, aby vyhovovali jednak dítěti v pohodlnosti a jednak matce v přebalování (plenkové kalhotky). Dále by se měl dávat důraz na kvalitu a velikostí úměrné hmotnosti a stáří dítěte, a aby nebránily volnému pohybu kyčelnímu a kolennímu kloubu - aby nebránily správnému vývoji kyčle.

Při přebalování holčičky otíráme kůži kolem přirození odpředu dozadu, aby se zbytky stolice z konečníku nedostaly do pochvy. Současné mírné oddálení malých pysků zabrání možným srůstům se sliznicí vchodu poševního.

Při přebalování chlapečka otřeme také kůži pod penisem a šourkem, kde mohou zůstat zbytky moče a stolice. Před ošetřením zadečku mastí nebo pastou a zabalením do čistých plenek necháme zadeček chvíli volně na vzduchu.