Pohyby

Prvorodička začíná vnímat pohyby plodu přibližně ve 20. týdnu těhotenství (5. měsíc), vícerodička o něco dříve - asi v 18. týdnu gravidity.

1. První pohyby plodu dle ultrazvuku

Ultrazvukovým vyšetřením je ale možné pohyby prokázat už ve 2. měsíci těhotenství. První pohyby jsou jen občasné, ale postupně se zlepšuje jejich koordinace v důsledku vývoje a zrání centrálního nervového systému plodu. Od 16. týdne (4. měsíc) jsou pohyby plodu stejné jako u donošeného novorozence.

2. Aktivita miminka v průběhu dne

V průběhu dne a noci nejsou pohyby plodu pravidelné. Předpokládá se, že i plod má období spánku a bdění. Aktivita a pasivita plodu se střídají každých 20-40 minut. Je běžné, že žena cítí pohyby plodu intenzivněji navečer, což je pravděpodobně dáno oproštěním těhotné od jiných vjemů, které mohou vnímání pohybové aktivity miminka překrývat.

3. Jak často bych měla sledovat pohyby miminka?

Chceme-li přesně sledovat pohybovou aktivitu plodu, doporučuje se tak činit dvakrát až třikrát denně, kdy během hodiny by měla budoucí maminka cítit asi tři pohyby. Plod reaguje pohybem i na zvuky a fyzickou aktivitu matky. Zdravý plod bývá obvykle aktivní. Při náhlém nedostatku kyslíku (akutní hypoxie) plod reaguje bouřlivými pohyby, naopak při dlouhodobém strádání se pohybová aktivita snižuje. Pokud tedy nastávající maminka pozoruje výrazné změny aktivity plodu, je vhodné navštívit zdravotnické zařízení a zkontrolovat stav lékařem.

Je poměrně častý, předpokládá se, že jím končí každé 8. těhotenství, a rozumíme jím samovolné ukončení těhotenství do 12. týdne vývoje.