druhy UZV

Vaginální UZV

Provádí se jednak v prvních měsících těhotenství, kdy je děloha ještě uložena v pánvi a obraz přes břišní stěnu by nebyl možný. Toto vyšetření dokáže najít velmi drobné miminko už někdy v 5. týdnu těhotenství a je schopno zobrazit poměrně velké detaily. Na druhou stranu "nedohlédne" tak daleko. Ale v začátku těhotenství to stačí.

V posledních týdnech těhotenství se tento způsob vyšetření může provádět k přesnému určení stavu děložního čípku a změn na něm. (Z velkého miminka už by totiž nevidělo skoro nic).

Abdominální UZV

Ve chvíli, kdy děloha přesáhne sponu stydkou, a "vyroste" z pánve, může začít lékař používat zevní ultrazvukové vyšetření, aby zjistil, co se s miminkem děje. Tato sonda dokáže zabrat mnohem větší prostor a udělat "větší" obrázek vašeho miminka. Nicméně po 5. měsíci se už miminko i tak na celou obrazovku nevleze.

3D nebo 4D ultrazvuk

V případě nejasností u klasického ultrazvuku nebo na vlastní žádost můžete absolvovat také tzv. 3D ultrazvuk. Princip je takový, že se na klasickém ultrazvuku zastaví obraz, projdou se všechny vrstvy a spočítá se 3D obraz. V případě 4D ultrazvuku jde o pohyblivý 3D záznam. Toto vyšetření zpravidla není hrazeno pojišťovnou - cena se liší podle pracoviště od 500 do 1200.