1. trimestr, 12. týden, genetický UVZ, UVZ 30.-32. týdnu

Vyšetření v prvním trimestru

První ultrazvukové vyšetření se provádí na začátku těhotenství - slouží především k potvrzení těhotenství a popřípadě k potvrzení srdeční akce plodu. Toto vyšetření je prováděno vaginálně. Srdeční akce bývá vidět až po 6. týdnu těhotenství. V počátku těhotenství se také ultrazvuk používá k určení "stáří" těhotenství. V prvních týdnech a měsících lze lépe z velikosti embrya odhadnout délku těhotenství.

Vyšetření ve 12. týdnu

V rámci některých pracovišť je možné provádět speciální ultrazvukové vyšetření kolem 12. týdnu, které spolu s dalším vyšetřením krve matky (biochemický screening) přesněji určí riziko vrozené vývojové vady (VVV) miminka. Toto vyšetření se nazývá "NT a biochemický screening" a určuje tzv. nuchulární projasnění. Velmi zjednodušeně řečeno Podle šířky určité oblasti na krku plodu a její světlosti na ultrazvuku dokáže lékař říci, jaké je riziko VVV.

Toto vyšetření je považováno za nadstandardní a není hrazeno pojišťovnou.

Genetický ultrazvuk ve 20. týdnu

Tento ultrazvuk patří k těm, které by měla absolvovat každá budoucí maminka. V ideálním případě i s budoucím tatínkem a nějakou tou korunkou na to, aby si mohli domů přinést první video svého potomka.

Provádí se kolem 20 týdne. Pomáhá určit, zda jsou všechny orgány na svém místě a správně vyvinuté. Mimo jiné napomáhá určit polohu placenty. Lékař měří některé základní údaje - velikost miminka od hlavy k zadečku, délku stehenní kosti, obvod hlavy atd. Z těchto údajů dokáže určit délku trvání těhotenství a zda je miminko dostatečně velké. Na kvalitních přístrojích lze zkontrolovat také průtok krve. Velmi často jde již při tomto ultrazvuku určit pohlaví miminka a pochopitelně udělat nějakou tu fotečku nebo zmiňované video.

Toto vyšetření patří ke standardním vyšetřením a je plně hrazeno pojišťovnou. Takže platíte jen za pořízení fotografie (na to už pojišťovna nepřispívá).

Ultrazvuk ve 30.-32. týdnu těhotenství.

Toto vyšetření se provádí kolem 32. týdne. Hodnotí se velikost, tvar a uložení vnitřních orgánů, stav a uložení placenty a množství plodové vody. Lékaři mohou podle toho snadno určit, jak se miminku daří. V tomto týdnu už se miminko v žádném případě nevleze celé na monitor, takže uvidíte jen tu nožičku, tu hlavičku.