CO UDĚLAT PRO SEBE I PRO DĚŤÁTKO

RANNÍ NEVOLNOST: Zdá se, že mezi tradičními prostředky proti ranní nevolnosti je nejtrvalejší a nejúčinnější kořen zázvoru. Lze jej užívat ve formě tobolek, tablet a jako čaj nebo zázvorovou limonádu (musí opravdu obsahovat zázvor). Jitrocel blešníkový nebo lněné semínko pomáhají odstranit zácpu, která často trápí ženy v těhotenství. Zapíjejte semínka množstvím vody, aby se zvětšil objem stolice.

PŘÍPRAVA NA POROD: Některé porodní asistentky doporučují k posílení a tonizaci dělohy malinové listí. Předpokládá se, že povzbuzuje schopnost účinných kontrakcí a zkracuje tak porodní bolesti. Má se však užívat až od 34. týdne těhotenství; před tímto obdobím by mohlo vyvolat potrat. Denně se užívají dvě nebo tři tablety o obsahu 400 mg výtažku z malinových listů nejlépe při jídle.

VITAMIN PRO NOVOROZENCE: Po porodu se podává vitamin K ke snížení rizika krvácivé choroby novorozence. Podával se nitrosvalovými injekcemi, ale obavy z možného - byť velmi vzdáleného - spojení s leukemií vedly k užívání tohoto vitaminu orálně. Kojencům se běžně podává několik dávek.