týden po týdnu do konce 3. měsíce

1. až 5. týden - Něco krásného začíná…

Od spojení vajíčka a spermie vede ovšem ještě dlouhá cesta (ano, devítiměsíční), než pochováte své miminko v náručí. Nejprve se musí oplodněné vajíčko zabydlet v děloze, která se stane Vašemu miminku dočasným domovem do doby, než se narodí. Prožít prvních dvanáct týdnů, během nichž bývá nejvíc ohroženo, a potom růst a zdárně se vyvíjet. V této době se o Vašem děťátku mluví jako o embryu. Je veliké jako jablkové jadérko, ale děje se s ním spousta úžasných věcí: formuje se jeho nervový systém, vyvíjí se srdíčko, objevují se náznaky končetin, vytvářejí se všechny základní orgány včetně vnějších genitálií a rysy hlavičky a obličeje. Bude to chlapec, nebo děvčátko? Spermie Vašeho partnera obsahovala chromozom, který to rozhodl, ale Vy si budete muset ještě chvíli počkat, než Vám bude lékař schopen prozradit to sladké tajemství.

6. až 10 týden - Miminko rychle roste

Vaše miminko je už kolem 2,5 cmvelké. V tomto období roste rychle, od velikosti bobulky hroznového vína vyroste až na 5 centimetrův 10. týdnu. Jeho mozek už začíná intenzivně vnímat okolí. Oči a uši jsou zformované; už je vyvinuté střední ucho, které se stará o to, abychom slyšeli a dokázali udržet rovnováhu. Objevuje se špičička nosu, obě strany čelisti se spojily a vytvořily ústa, pod dásněmi se vyvíjejí zoubky. Srdce pracuje v pravidelném rytmu a jsou vidět první cévy. Střevo se zformovalo do pupeční šňůry, spojující tělo miminka s placentou.

Miminko už má všechny důležité orgány, které se dále vyvíjejí v průběhu těhotenství. Prsty na rukou a nohou rostou, ale jsou stále ještě spojené kožní blánou. Tvarují se lícní kosti. Na pažích se formují lokty, zatímco na nohou se objevují chodidla s drobounkými hrbolky, z nichž se vyvinou palce. Vaše děťátko přestává být od 8. týdne embryem a lékaři ho nazývají plodem. Vaše budoucí holčička nebo chlapeček plave v ochranném prostředí plodové vody. Nervový systém děťátka umožňuje první pohyby - jsou ale tak drobné a neznatelné, že je ještě nemůžete zaznamenat. Ale buďte trpělivá, už to nebude dlouho trvat a své dítě budete vnímat silněji.

11. až 12. týden - Všechny orgány už jsou vyvinuté

Hlavička miminka je v tomto období v poměru k tělu velká a končetiny, které jsou už úplně zformované, jsou malé. Kolem 12. týdne začínají fungovat ledviny a miminko může vylučovat moč. Krevní oběh pracuje, jak má, dítě umí sát a polykat. Má plně vyvinuté prsty, a když volně plave v děloze, je možné vidět jeho pohlavní orgány. Miminko měří kolem7 až 8 centimetrů a váží 25 gramů. Konec 12. a začátek 13. týdne znamená určitý zlom. Vaše miminko překonalo takzvaný první trimestr - období, kdy bylo těhotenství nejvíce ohrožené. Od té doby už jsou samovolné potraty řídkým zjevem. Děťátko má vyvinuté všechny orgány a nyní bude růst a vyzrávat. Teď nastává ta správná doba prozradit svému okolí, co úžasného se děje ve Vašem bříšku.