Těhotenství 1.-2. měsíc, Vajíčko se pevně usadí, Mateřské lůžko

Těhotenství 1.-2. měsíc

Přibližně čtvrtý den po oplodnění se dostane vajíčko, které je veliké asi 0,055 až 0,2mm, do dělohy.

A nyní musí všechny další kroky vedoucí k uhnízdění vajíčka proběhnout velmi rychle, protože pokud by došlo k rozvoji normální obranné reakce organismu mohl by být zárodek z těla matky i vyplaven.

Vajíčko se z těchto důvodů hned pevně uchytí většinou na zadní stěně dělohy. K tomu dochází okolo šestého dne po oplodnění nebo, podle jiného způsobu počítání 22.den po uvolnění vajíčka z vaječníku. Přísně medicínsky vzato, lze teprve nyní mluvit o těhotenství.


Vajíčko se pevně usadí

Jakmile si vajíčko našlo své místo, vnoří se do sliznice dělohy a uhnízdí se tam. Asi po pěti dnech je už uhnízděné vajíčko dobře opatrováno ochraňující sliznici, která se nad ním opět uzavře.
Hormony teď zabraňují vypuzení vajíčka a podceňují změny, nutné pro počínající těhotenství.
Nejdříve musí být zajištěna výživa a dýchání vznikajícího organismu. A tím začíná spolupráce mezi vajíčkem, které je v této době veliké asi 2,5mm, a mateřským organismem.: Děloha a vajíčko vytvoří společně mateřské lůžko - placentu.

Mateřské lůžko

Mateřské lůžko (placenta) je vlastně jakási přestupní stanice mezi matkou a vznikajícím dítětem. V něm končí krevní cévy matky a cévní oběh plodu je s ním spojen pomocí pupečníkových cév.
Kyslík, minerály, vitaminy, bílkoviny, uhlovodany a ostatní důležité látky proudí z matčiny krve do mateřského lůžka a odtud jsou předávány orgánům zárodku.
Opačným směrem odevzdává vznikající organismus do placenty oxid uhličitý a odpadové produkty látkové výměny.

Vlivem hormonů se začne organismus matky připravovat na další průběh těhotenství, porod a dobu poporodní. Mezi pevně srostlými kostmi pánve se vytváří lépe roztažitelná pojivová tkáň, svalovina v podbřišku zesiluje, děloha a pochva se stávají extrémně pružnými.
Touto vazivovou přeměnou se připravuje porodní cesta, kterou bude dítě protlačeno. Také v prsech dochází již od začátku těhotenství ke značným změnám. Žlázová tkáň se množí, aby nakonec prostoupila celá prsa.