Těhotenský test

Většina žen si už jistě někdy těhotenský test dělala. Nezajímalo je ale vůbec, na jakém principu test funguje, ale spíše se chtěly co nejdříve dozvědět výsledek. Jak to se zjišťováním početí vůbec je?

Tady jsou odpovědi na tři hlavní otázky.

Otázka první: Na čem jsou založeny?

Těhotenské testy jsou založeny na zjištění, zda se v moči nebo krvi objevuje tzv. těhotenský hormon vyskytující se pouze u těhotných žen.

Většina žen si už jistě někdy těhotenský test dělala. Nezajímalo je ale vůbec, na jakém principu test funguje

Otázka druhá: Jsou testy přesné?

V dnešní době už se prodává celá řada těhotenských testů, které se samozřejmě liší cenou. Jestli chcete bezprostředně po vynechání menstruace zjistit, jestli nejste náhodou těhotná, investujte do dražšího modelu. Citlivé testy těhotenství určí už po šesti dnech po početí nebo první den vynechání menstruace. Pokud vydržíte nějaký ten den počkat, stačí vám levnější varianta. Na většině těhotenských testů se udává přesnost mezi 97 až 99 %. Může být ovšem ovlivněna mnoha faktory (správné používání, doba použitelnosti apod.). I když vám vyjde těhotenský test negativně, raději ho ještě jednou zopakujte za pár dnů.

Otázka třetí: Co ovlivňuje výsledek testu?

Výsledky těhotenských testů by mohly ovlivnit jen léky, které obsahují těhotenský hormon. Tyto léky se užívají především při léčbě neplodnosti. Alkohol a drogy výsledky těhotenského testu nijak neovlivňují, ale jestliže se pokoušíte otěhotnět, žádnou z těchto látek byste určitě užívat neměla. I když vám těhotenský test ukáže, že jste gravidní, stejně musíte zajít ke gynekologovi a nechat si těhotenství potvrdit