rady a výživa

Několik praktických rad pro těhotné.

Užívejte kyselinu listovou. Je to klíčový vitamin pro vývin mozku a páteře dítěte. Denně byste měla přijímat alespoň 400 µg kyseliny listové.

- Vyhněte se nepasterizovanému sýru, v němž se může množit bakterie zvaná listeria. Ta způsobuje nepříjemnou infekci, kterou nevysvětlitelně přitahují těhotné ženy, a je významnou příčinou životně nebezpečné infekce či poškození mozku novorozence.

- Jezte maso, které je dobře tepelně zpracované, abyste se vyhnula toxoplazmóze, paraztitu, jenž neohrožuje zdravé osoby, ale pokud jej máte a jste těhotná, může způsobit poškození mozku plodu. Umývejte si ruce po kontaktu se syrovým masem a také se vyhněte zahradničení a výměně kočočího záchodku, protože parazit žije v kočičích výkalech.

- Existují infekce, jichž byste si měla být vědoma vy i váš lékař - herpes, bakteriální vaginóza, streptokok skupiny B, ty všechny jsou spojeny se zvýšeným rizikem pro těhotenství.

- Zvažte, jaké užíváte léky, a jestli to za to stojí. pokud musíte přestat užívat psychotropní látky kvůli těhotenství, psychoterapie je vhodná, ne-li nutná alternativa.

- Pozor na rentgen

- Záření se pojí s potraty a struýkturálními vrozenými vývojovými vadami, ačkoli lékařská obec má velmi málo možností přesně odhadnout, jaká jsou rizika a následky. Nejzjevnějším zdrojem záření je rentgen.

 

Výživa ženy v období těhotenství - kolik se doporučuje přibrat?

V době těhotenství je zvýšená potřeba energetického nutričního příjmu vyvolaná zvýšeným bazálním metabolismem, přírůstkem zásobního tělesného tuku a ostatních tkání a nutná k zajištění výživy vyvíjejícího se plodu.

Zvýšený nutriční příjem energie je také nutný v období laktace k zajištění kojení. Doporučovaný celkový nárůst hmotnosti za celé období gravidity je od 8,5 do 12,5 kg. (v závislosti na BMI před těhotenstvím).

pro ženy s BMI před těhotenstvím 18,5-19,9 má činit 12,5-18,0 kg
pro ženy s BMI 20,0-25,9 má činit 11,4-16,0 kg
u žen s BMI > 25,9 má činit 7,0-11,5 kg

Těhotné ženy v České republice přijímají denně 9192 kJ nutriční energie ( 83% doporučované denní dávky při průměrném přírůstku hmotnosti 13,32 kg a porodní hmotnosti novorozence 3,52 kg).