První příznaky těhotenství - souhrn

Ať již se žena nemůže dočkat, až se na těhotenském testu objeví konečně dva proužky nebo patří do skupiny maminek, které otěhotní neplánovaně, možná ji budou zajímat příznaky budoucího života, kterými se začne hlásit.

Některé budoucí maminky možná nezaregistrují žádný z těchto příznaků, některých se bude týkat jen něco málo z toho, co zde se popíše a u jiných žen se výrazně projeví všechny příznaky - přestože nebudou těhotné. Mnohé příznaky ovšem nemohou být způsobeny i jiným příčinami, než je těhotenství.

Pokud má žena podezření, že je těhotná, měla by podniknout vše, aby toto své podezření vyvrátila nebo potvrdila. Měla by si těhotenský test a/nebo navštívit lékaře. Bude tak mít jistotu, zda se má danými příznaky zabývat, nebo zda jde jen o výstřelek jejího těla.

Příznaky, které může žena pozorovat:

Vynechání menstruace (amenorea)

Pokud se nedostaví pravidelné krvácení, jde zpravidla o první známku těhotenství. K vynechání menstruace dochází v důsledku hormonálních změn provázejících těhotenství. V některých případech se může stát, že se menstruace dostaví i když je žena těhotná. Pokud tedy má podezření, že je těhotná, přestože krvácí, měla by raději nechat vše zkontrolovat lékařem. Ale pozor i když se menstruace nedostaví nemusí znamenat těhotenství, ale hormonální problém a hormonální výkyvy, podváha atd.

Ranní nevolnost

Nevolností trpí v těhotenství více než polovina žen (některé prameny uvádějí, že jde o 60-80%). I když se jí říká ranní nevolnost, může trápit kteroukoliv denní dobu. Existuje spousta rad, jak s nevolností bojovat. Některé snad pomohou. Nevolnost zpravidla trápí budoucí maminky mezi druhým a 12. týdnem, ale některé maminky ji pocítí už druhý den po početí (což je ovšem už pouhé přání otěhotnět).

Časté močení

Časté močení zapříčiňuje zvětšující se děloha tlačící na močový měchýř, bude spoustu žen trápit nejen v prvních měsících, ale i a to především v závěru těhotenství. Objevuje se v prvních týdnech.

Změny na prsou

Změny na prsou jsou dalším příznakem těhotenství. Prsou se týká hned několik typů změn. První z nich se týká zvýšené citlivosti prsou, plnosti, popřípadě mravenčení nebo pálení v nich. U některých žen se ale podobné pocity objevují i těsně před menstruací.

Kromě toho dochází ke ztmavnutí dvorce prsu (oblast kolem bradavky) a na prsou se mohou objevit růžové a modré žilky.

Změny v chutích

Známé těhotenské chutě se mohou objevit hned v prvních týdnech těhotenství. Na vině jsou opět prudké hormonální změny, ke kterým dochází. Zda se má žena nechat svými chutěmi ovládat, je jen na ní - také hodně záleží na tom, na co má chuť.

Únava

Také únava patří k častým problémům v těhotenství. Vaše tělo spotřebuje na růst embrya spoustu energie, která vám pak chybí. Pokud je žena těhotná a chce se jí spát - tak ať prostě spí.

Citlivost na vůně a pachy

Mnoho maminek si od první chvíle těhotenství stěžuje na změny vnímání různých pachů. Na začátku těhotenství se výrazně zvyšuje citlivost vašeho čichu, takže i věci, které ženě dříve nevadily ji najednou mohou způsobovat problémy.

Tak jste těhotná nebo ne?

Pokud má žena podezření, že jste těhotná - tuhle věc by měla vědět. Doby, kdy se muselo čekat, až doktor teprve pohmatem zjistí, že čekáte dítě jsou pryč. V každé lékárně dostanete těhotenský test. Takže pokud má obavy, jestli je těhotná, je dobré si za 20 korun test a zkusit si to. Nic není jednoduššího.