V nemocnici, nebo doma?

České ženy už několik let nerodí socialistické občánky, budoucí soudruhy a bojovníky za mír, ale děti. Přesto si řada z nich společně s potomkem odnese z porodnice nepříjemný pocit. Kdo to s rodičkami myslí lépe - aktivistky hnutí za znovunastoletí přirozeného porodu, anebo porodníci? Na čí straně je pravda? A existuje kompromis?
Není tomu tak dávno, co většina žen, které se dostavily do porodnice, dostala především vynadáno. Za to, že přišly příliš pozdě, příliš brzo, anebo že si stěžují na bolesti. Pokud zavolaly sanitku, personál se leckdy ani neobtěžoval jim oznámit, do které nemocnice je veze, natož se jich zeptat, která by jim nejvíc vyhovovala. A k vlastnímu porodu se přistupovalo bezmála jako ke strojové výrobě občanů. Ženy se nikdo neptal, co si myslí. Nezájmem a odmítnutím skončily i prosby o cosi "neslýchaného" - třeba aby jí dovolili mít děťátko u sebe. Dítě zabalené do pleny čpící dezinfekcí odvezla bezejmenná sestra kamsi do místnosti vyhrazené pro novorozence a maminka je viděla, teprve když dítě jiná bezejmenná sestra s otráveným výrazem přivezla na kojení. Možná však, že tento obrázek je příliš černý. Ale mnoho žen nemá na institucionalizovaný porod dobré vzpomínky. A to přesto, že českoslovenští porodníci měli v té době skvělé výsledky - přinejmenším pokud je měříte nízkou úmrtností matek i novorozenců. Co chybělo, byl lidský přístup. Přepracovaní lékaři a sestry, byť vesměs vysoce odborně kvalifikovaní, na něco podobného neměli čas ani náladu. Jistě, existovaly světlé výjimky a nebylo jich málo. Bohužel, i kdyby byla nemocnice plná vlídných a usměvavých lidí, úplně stačí pár protivných a celkový dojem se zkazí. Teď už ženy vědí, že metoda, která se tak dlouho užívala, není jediná možná, a někdy ani ta nejlepší. Leckterá zdravotnická zařízení však dosud nenabízejí mnoho alternativ. Částečně je to způsobeno nedostatkem vybavení, částečně jakousi "ztuhlostí" v myšlení lékařů a personálu - když zavedené metody fungovaly po mnoho let, nač je měnit?
 
Výhody porodu v nemocnici:
1) Komplikace - i přestože probíhalo těhotenství příznivě bez jakýchkoliv potíží, u porodu to tak být nemusí a tudíž při porodu v nemocnici mohou lékaři jakkoliv odborně zasáhnout, aby komplikaci odstranili, nebo v horším případě alespoň zmírnili na minimum.
 
2) Císařský řez - používá se při porodu, který nemůže probíhat fyziologicky (př, jiná poloha dítěte než fyziologická, vícečetné těhotenství…), tento porod rozhodně nemůže být proveden doma, ale v nemocničním prostředí jelikož je to velká operace břicha.
 
3) Rizikové těhotenství - už jen samo těhotenství je rizikové, při kterém musíte být častěji a důkladněji sledována a to i během porodu. Je třeba předvídat a včas reagovat.
 
4) Předčasný porod - při předčasném porodu záleží, jak moc je předčasný (a samozřejmě i na dalších okolnostech) a jak jsou na tom zdravotně. Pokud je porod hodně předčasný, vaše dítě potřebuje odbornou pomoc. Často bývá malé s nízkou váhou a má různě závažné zdravotní komplikace. Obzvláště ty co jsou narozené dříve, jak ve 28 týdnu jich mají nejen hodně, ale bývají často i dost vážné.
 
Nevýhody porodu v nemocnici:
1) Individuální přístup - s individuálním přístupem je to v nemocnici těžké. I přestože se mohou všichni zdravotníci snažit, jak chtějí, nemohou poskytnout všem svým pacientům/klientům plně individuální přístup, vždyť i zdravotníci jsou jen lidi a ne stroje. Ani se nemohou rozkouskovat, aby zvládli úplně všechno, co se po nich chce. A aby mohli žít i soukromým životem, tak prostě někde musí ubrat a právě na tom chátrá i ten individuální přístup.
 
2) Požadavky rodiček - ne každá nemocnice poskytuje vše, nač si rodička vzpomene a některé poskytují jen to nejzákladnější, co se k porodu potřebuje. A pokud některá porodnice vyhovuje požadavkům, musíte se pomalu nahlásit ještě před otěhotněním.. Proto to některé ženy považují za nevýhodu rodit v nemocnici, protože se musí dělat kompromisy a na některých požadavcích musí, žena polevit nebo je zcela ze svého plánu vypustit.
 
3) neznámé/cizí prostředí - když jdete do nemocnice poprvé, je to pro vás cizí neznámé prostředí každé neznámé prostředí působí na naši psychiku různé negativní vlivy (úzkostlivost..). A i když rodíte po několikáté, nemocnice stále zůstává cizím prostředím.
 
 
Porod doma
V některých zemích, jako například Nizozemí, existuje porod doma. V takové situaci navštíví budoucí maminku několik týdnů před porodem několik porodních asistentek.
Místnost, ve které se bude rodit, se musí dobře vytopit, jelikož pro porod je potřebná teplota místnosti na alespoň 22 - 24 stupňů celsia. Též je potřeba vysoká postel nebo stávající postel vypodložit nějakým podstavcem a hlavně nesmí postel stát v průvanu. Též je důležité osvětlení. Musí být natolik světlo, aby porodní asistentka viděla na porod, ale zároveň nesmí být natolik světla, aby příliš neoslepovalo to malé dítko. Přece jen žilo dlouhé měsíce ve tmě.
Též si popovídají o porodu. Co všechno očekává od ostatních rodička, co se očekává od rodičky, co se očekává o dalšího přítomného (ať už partnera, sestry, matky…) až začne porod.
Porodní asistentka si přinese vlastní nástroje určené k porodu, ale přesto to není všechno, co potřebuje. Porodní asistentka předá budoucí matce, co všechno si musí obstarat vlastního k porodu, například kbelíky a pytle na odpadky, teploměr či sterilní tlakový obvaz. Vedle postele je třeba stolička, na kterou si porodní asistentka odloží své věci. Postel musí být vybavena speciální porodní matrací, krycí fólií, čistým prostěradlem.
A přestože se matky rozhodnou rodit doma, není na škodu si připravit věci do porodnice, pro případ nouze a nutného převozu do nemocnice
 
Výhody porodu doma:
1. matka zná prostředí - je to prostředí matce známe, a proto se v něm cítí dobře.
 
Nevýhody porodu doma:
1. Komplikace - nikdy nikdo neví, co se může stát a to i navzdory skvěle probíhajícímu těhotenství, bez jakýchkoliv potíží a komplikací.
 
2. dítě se narodí předčasně - při předčasném porodu je lepší být v nemocnici, pro případné poskytnutí odborné pomoci dítěti a dát do inkubátoru.
 

3. Rh inkompatibilita - pokud má matka opačný Rh faktor než dítě je lepší porod v nemocnici a matku přelíčí na protilátky anti-D, které v krvi matky, při inkompatibilitě Rh faktorů matky a dítěte, stoupá.

4. císařský řez - pokud již matka jednou tak rodila, nebo je to doporučováno jejím lékařem

5. vícečetné těhotenství - i přestože jsou obě děti ve fyziologické poloze připravené k porodu, přesto se během porodu prvního dítěte může druhé dítě obrátit do jiné nefyziologické polohy, při které už by byl nutný císařský řez

6. nemoc - pokud žena před těhotenstvím prodělala nějakou chorobu (epilepsie…)