Léčba neplodnosti

Podle statistických údajů trpí poruchou plodnosti zhruba 15 procent párů. Počet takto postižených žen a mužů je asi půl na půl. Lékaři však upozorňují, že stále víc stoupá mužská neplodnost. Dnešní norma, kdy je muž z hlediska plodnosti považován za zdravého, je podle výzkumů o polovinu nižší než před 15 lety.

"Plodnost mužů klesá. Více než polovina problémů je nyní na straně mužské populace," uvedl Šulc. Jako prevenci lékaři doporučují vyšetření plodnosti. V rámci Mesíce reprodukčního zdraví vyhlášeného Americkou asociací pro oplodnění (AFA) nabízejí některé kliniky anonymní vyšetření zdarma. Provedení spermiogramu je tou nejlepší cestou, jak odhalit případný problém a reagovat včas.

Lékaři poukazují také na trvalou tendenci snižování kvality mužského ejakulátu během posledních čtyř desetiletí. Za příčinu je považován zvýšený výskyt umělých estrogenů, tedy ženských pohlavních hormonů v organismu muže. Podle studie zveřejněné na květnovém andrologickém sympoziu v Českém Krumlově byl u reprezentativního vzorku českých mužů vyšetřených v letech 1970 až 2005 zjištěn normální spermiogram jen u 48 procent. V šedesátých letech minulého století se přitom podle odborné literatury mělo za to, že zdravé spermie mělo asi 70 procent mužů.

První dítě ze zkumavky se v České republice narodilo v roce 1982. Nyní po mimotělním oplodnění vznikají asi tři procenta nových životů. Této možnosti využívají mladé i starší páry. Věková hranice není stanovena. Na svět tak v Česku přišlo například zdravé dítě, kdy matce prvorodičce bylo 40 a otci 84 let.

Některé praktiky spojené s asistovanou reprodukcí podle odborníků stále narážejí na etické problémy. Využívá se totiž nejen dárcovství spermií a vajíček, ale i embryí. Některé páry si tak dávají embrya zmrazit na "náhradní díly". Kmenové buňky totiž mohou být nenahraditelné při léčbě biologicky shodných jedinců. V některých zemích, například v USA nebo Rusku, se pak využívá také možnosti takzvaného náhradního mateřství. Těhotenství pro neplodný pár při něm absolvuje za poplatek cizí žena. Tato praxe v České republice ale není povolena.