Rýma a nachlazení v těhotenství - Prevence

Prevence

Vitamíny: Jezte pestře a s důrazem na zeleninu a ovoce. Doplňujete tak průběžně vitamíny, které napomáhají vašemu tělu, aby zůstalo zdravé. Vitamíny v podobě pilulek sice mohou být určitou náhradou, ale přírodní forma je přece jen lepší.

Riziková místa: Nenavštěvujte místa s vysokou koncentrací lidí (kina, divadla, ale i MHD). Jasně, že musíte jet do práce, ale musíte i do města za kamarádkou na kafe? Nemůže přijet ona za vámi?

Zvláště se vyhněte místům, kde je vysoká pravděpodobnost, že na daném místě budou nemocní (lékař, nemocnice). Pokud už tam musíte omezte návštěvu na minimum. U lékaře si zavolejte předem, ať vás vezme bez čekání. A tetu navštivte, až se z nemocnice vrátí.

Spánek a odpočinek. Dostatečně spěte. Unavené a nevyspané tělo je pro bacily snadnou kořistí. Spánek v těhotenství je ovšem samostatná kapitola.

Nestyďte se a odpočiňte si i v práci. Dělejte přestávky, protáhněte se, nebo se naopak na chvíli pohodlně usaďte a zavřete oči. Nemusíte spát, i chvilka klidu se zavřenýma očima stačí.

Pokud máte pocit, že vás nějaká činnost příliš vyčerpává, tak ji hoďte na někoho jiného (nejen v práci, ať se partner naučí žehlit, bude se vám to hodit).