Nejde otěhotnět - co dál?

V těle je zapotřebí souhra mnoho pochodů v těle, jak muže tak ženy, aby došlo k otěhotnění. Mnohé páry jsou také tím pádem zaskočeny, pokud se jim to nedaří. Příčin je hned několik.

- Asi nejčastějším a také nejznámějším je neplodnost. Ať už obou partnerů nebo jen jednoho z nich. U 20% je neplodnost oboustranná, u 35% - 45% je neplodný muž nebo žena. To ovšem neznamená, že zákonitě pár musí zůstat bezdětný.

- Dalším problémem může být hormonální antikoncepce. Jen několika ženám (jsou to opravdu jen výjimky) se podaří po letech užívání antikoncepce těsně po vysazení otěhotnět. Důvod proč ne a ne otěhotnět je jednoduchý. Aby vaječníky dobře pracovali. Od mozku pomocí hormonů dostávají pokyny (příkazy) a znovu pomocí hormonů odesílají do mozku zpětnou vazbu o splnění. Je to hormonální rovnováha, díky níž dochází ke zrání vajíčka (ovulaci), která se dlouhodobým užíváním antikoncepce naruší díky antikoncepci, jakoby zapomnělo správně fungovat. Po vysazení se musí organismus všemu znovu naučit. Proto nezoufat a mít trpělivost. Neukvapovat se, neuchýlit se k další hormonální léčbě. Dejte tělu čas se znovu zregenerovat.

- dalším problémem je psychika, pokud se milenci snaží a všechnu svou mysl hnali pouze jedním směrem otěhotnět, chci otěhotnět. Vzniká tak blokace. S tímhle problémem by mohli něco udělat a to tak, že by mohli, na chvíli dát oraz a myslet nějaký čas na něco jiného vyřešit třeba jiný problém. Samozřejmě nepřestat se milovat jen stačí své mozkové záviny hnát jiným směrem a ne se naplno soustředit na těhotenství.

- Pak se může žena zamyslet nad svou vlastní životosprávou. Vysedávat u televize před počítačem, jíst jen hamburgery. Takový způsob života asi není zrovna optimální stejně, tak není vhodný pravý opak, jako je věčný sport, samá zelenina a ovoce. Během dne by si měla vytvořit rozvrch, ve kterém by zahrnula sport (pokud má náročnou fyzickou práci pak sport po práci být nemusí, ovšem také může být problém, pokud pracuje v hodně náročných na fyzičku jako je třeba práce ve fitness centru) vyváženou stravu jak ze zeleniny a ovoce tak z kalorických věcí.

- A v neposlední řadě může být problém v imunitním systému. Žena může normálně bez obtíží otěhotnět, ale problém nastává, když matka dostane tvz. ranní nevolnosti. Ranní nevolnosti jsou vlastně obraným systémem matky vůči plodu, přestože je těhotenství fyziologické. Obranný systém vůči dítěti bývá v pořádku právě u těch fyziologických těhotenství. Pokud však dojde k samovolnému potratu již po několikáté, může být problém v imunitě. Dá se to chápat něco jako alergie. Doporučovala bych v tomto případě si zajít na imunitní testy.

Pokud se vám přesto všechno nepodaří otěhotnět. Nesmutněte, můžete využít možnosti náhradní matky.