Létání letadlem v těhotenství a Rady pro klidný a bezpečný let

Let v těhotenství

Cesta letadlem, ani na větší vzdálenosti, není až do 36. týdne žádný problém, pokud těhotenství probíhá normálně. Nastávající maminky by ale neměly létat příliš často. Od 28. týdne těhotenství by měly mít s sebou lékařskou zprávu obsahující i předpokládané datum porodu, případně se informovat o podmínkách přepravy u dané letecké společnosti.

Nastávající maminka by neměla zapomínat ani na zdravotní pojištění, které v tomto stadiu těhotenství některé pojišťovny neposkytují.

Hlavním argumentem proti létání letadlem v těhotenství je nedostatek kyslíku v kabině letadla. Lékařská vyšetření však prokázala, že srdíčko nenarozeného dítěte bije během letu, při startu i přistání letadla stejně rychle jako v klidu na pevné zemi. To potvrzuje, že je dítě zásobeno kyslíkem dostatečně. Také hluk, vibrace a zrychlení v letadle nejsou pro dítě nebezpečné. Nebyl zaznamenán jediný případ předčasného porodu vyvolaného turbulencemi, není dokázána příčinná souvislost mezi mechanickými vlivy a předčasným započetím kontrakcí.

Ani záření nedosahuje nebezpečných hodnot, pokud člověk nenalétá více než 120 000 letových kilometrů za rok. Proto například nesmějí na palubách letadel pracovat těhotné letušky.

Výzkumy, které se provádějí již od 70. let 20. století, prokázaly, že neexistuje žádná souvislost mezi počtem potratů nebo poškození dítěte a létáním letadlem. Pokud máte ale rizikové těhotenství, poruchy krevního oběhu nebo silný strach z létání, pro vlastní bezpečnost se o cestě letadlem poraďte se svým gynekologem.

Rady pro klidný a bezpečný let:

Dostatečně pijte, je to dobré pro prokrvování.

Vzduch v kabině je suchý, proto si do příručního zavazadla přibalte i hydratační krém na pleť a ruce a tyčinku na rty, případně rozprašovač s minerální vodou na osvěžení obličeje.

Oblékněte si volný prodyšný oděv a pohodlné boty, počítejte s lehkým svetříkem navíc, aby vám v klimatizované kabině nebylo chladno.

Vyberte si místo u uličky, abyste mohla kdykoliv vstát, projít se a protáhnout si nohy. Dělejte to nejlépe každou půlhodinu.

Vsedě střídavě kružte chodidly jedné a druhé nohy a přitahujte a opět propínejte špičky. Při dálkových letech najdete často brožurku s vhodnými cviky na oživení krevního oběhu v kapse sedadla před vámi, nebo se vhodné cviky a další zdravotní doporučení promítají na obrazovku. Vzhledem ke zvýšenému riziku trombózy je vhodné obléci si do letadla zdravotní punčochy. Bezpečnostní pás si zapněte pod bříškem, aby nebylo utlačené.