Krvácení během těhotenství

Krvácení se může objevit na samém začátku těhotenství, když se oplozené vajíčko zahnizďuje v děloze. V takovém případě se krvavý výtok dostaví ještě před očekávaným termínem menstruace, a je tedy známkou úspěšného spojení vajíčka a spermie a dobrým znamením pro páry, které usilují o početí děťátka.

Také v průběhu prvního trimestru těhotenství se může objevit mírné krvácení - špinění, aniž by to znamenalo ohrožení těhotenství. Příčinou může být například nízká hladina hormonu žlutého tělíska (progesteronu). Jindy může krvácení vyvolat drobné poranění děložního hrdla, k němuž může dojít například při pohlavním styku. Stává se také, že se krvácení dostaví přesně v době, kdy by nastávající maminka měla menstruaci.

Krvácení v rané fázi těhotenství nemusí tedy mít nutně závažné příčiny. Přesto by těhotná žena měla vždy navštívit svého gynekologa, protože i přerušení těhotenství s sebou nese krvácení - které ovšem bývá doprovázeno silnými bolestmi.

Krvácení se objevuje také při mimoděložním těhotenství. Statistická pravděpodobnost, že se oplozené vajíčko vyvíjí mimo dělohu, je ovšem velmi nízká. Vyšetření krve a ultrazvukové vyšetření podobnou příčinu krvácení rychle odhalí.

Krvácení od 28. týdne a ke konci těhotenství bývá zpravidla způsobeno změnami placenty. Ta se může v některých případech uvolnit již před plánovaným těhotenstvím. Může jít ale i o méně závažné změny, například o nevhodnou polohu placenty.

Když se v posledním trimestru těhotenství objeví krvácení, je třeba okamžitě odjet do porodnice, při silném krvácení si ihned lehněte a zavolejte rychlou lékařskou pomoc, která vás dopraví na kliniku. Pokud se placenta uvolní nedlouho před plánovaným termínem porodu, zpravidla je porod vyvolán. Pokud ale hrozí předčasný porod, snaží se ho lékaři oddálit, aby mělo děťátko čas dokončit svůj vývoj v matčině těle.