Co se děje v děloze během 9 měsíců těhotenství?


Těhotenství trvá 9 kalendářních měsíců nebo10 lunárních (porodnických) měsíců, každý lunární měsíc má 4 týdny, každý týden má 7 dní, tj. celkově těhotenství trvá 280 dní. Začátek těhotenství z praktických důvodů počítáme od 1.dne poslední menstruace.

Výpočet termínu porodu (Naegeleho pravidlo): přičíst 7 k prvnímu dni poslední menstruace, odečíst 3 od měsíce (jít 3 měsíce dozadu) a uvést rok, např. poslední menstruace byla 18.02.2002, termín porodu (TP) = 18+7=25, 3 měsíce dozadu od února =11 (listopad), termín porodu je 25.11.2002.
A jak je to s týdny, co znamená to konspirativní 16+3 nebo 36+6? Značí to 16 (36) ukončených týdnů (16 nebo36x7 dnů) od poslední menstruace a 3 (6)dni, které byly ukrojeny ze 17 (37). týdne.


1.měsíc
Vlastní oplodnění se děje ve vejcovodu, kde se setká spermie s vajíčkem. Tyto dvě buňky se spojí a začínají se rozmnožovat - v době, když dosáhnou dělohu jich bude přibližně 100. V tomto období jsou položeny základy pro individuální charakteristiky Vašeho dítěte. Pohlaví Vašeho dítěte je předurčené spermií Vašeho partnera, a on anebo ona bude unikátní kombinací vás dvou. Po několika dnech se tento shluk buněk, který vypadá jako drobná malina a je stěží viditelný volným okem, zanořuje do vystýlky dělohy. V tomto okamžiku jste skutečně těhotná. Jak se embryo vyvíjí, buňky, které začínaly jako pouhý shluk, se čím dál tím více diferencují (rozlišují) pro jejich specifické role. Embryo má tvar krevetky s ocáskem, hlavou a pupeny, s kterých později vyrostou končetiny. Na konci 1.měsíce je embryo 4 mm dlouhé a váží několik gramů.

2.měsíc
U Vašeho dítěte se vyvíjejí horní a dolní končetiny. Taky se vyvíjejí jeho oči a uši, a obličej začíná nabývat znatelně lidské rysy. Začínají se formovat všechny hlavní orgány. Vytvořilo se srdce, které pumpuje krev v těle dítěte poté, co se vytvořila síť žil a tepen.
Formuje se mozek a srdce, a malé pupeny na embryu se pomaly rozvíjejí v horní a dolní končetiny. Embryo není větší jako nehet na palci ruky - je dlouhé kolem 2.5 cm.


3.měsíc
Vaše dítě začíná využívat svoje nově vzniklé svaly a kosti k pohybu v děloze. Má hodně energie, i když je příliš malé (přibližně velikosti jahody), aby jste mohla cítit jeho pohyby. Začínají se formovat jemné kůstky v zápěstích a kotnících, a na ultrazvuku můžeme vidět prsty na nohou a rukou. Hlava, která je pořád velká v porovnání k tělu, se začíná zvedat od hrudníku. Oční víčka jsou zavřené, a dítě reaguje na zevní stimuly, jako je zvuk a pohyb. Začínají se vyvíjet pohlavní orgány - mužské anebo ženské. Ledviny už začínají fungovat a dítě může čurat. V 12. týdnu měří kolem 4,5 cm od hlavy po konec páteře. Poté, co se končetinové pupeny vyvinuli v horní a dolní končetiny s drobnými prstíky, vypadá mnohem více jako lidský potomek.

4.měsíc
Vaše dítě teď skutečně vypadá jako malá lidská bytost a je v děloze stočené do velikosti tenisového míčku. Velikost nožek a ruček je teď v rovnováze se zbytkem těla. Kůže je napůl průhledná a jemná, jemné vlásky zvané lanugo se tvoří na povrchu těla.
Na hlavě začínají růst vlasy a dítě má obočí. Má taky chuťové pohárky a jeho vnitřní ucho je vytvořené tak, že může slyšet všechno, co řeknete (pozor nato, co říkáte!). Ultrazvukovým přístrojem můžeme slyšet jeho srdce. Dítě váží kolem 65 gramů a od hlavy k patě je měří kolem 16 cm (od hlavy ke konci kostrče, tzv. CRL, je dlouhé 10 cm). Orgány jsou vytvořené, a teď budou růst a zrát. Placenta funguje a poskytuje dítěti veškerou výživu a kyslík. Rovněž zajišťuje odstranění všech odpadových látek přes Vaše tělo.


5.měsíc
Vaše dítě je teď plně vyvinuté a jeho placenta je plně funkční. Jemné měkké chloupky teď pokrývají jeho celé tělíčko. Vy začínáte cítit jeho pohyby. Dítě má dost prostoru pro všechny druhy akrobacie v plodové vodě, která ho obklopuje a chrání. Saje si palec, nabývá schopnost úchopu, polyká plodovou vodu a čurá do ní. Kolem 24. týdne otevírá oči. Váží kolem 420 gramů a měří 20 cm. Možná zpozorujete, že je aktivnější po večerech.
Dítě narozeno v 24.týdnu je hraničně zralé pro přežití, aby přežilo, ale je to vždy dlouhodobý proces, který předpokládá, že věci půjdou skutečně výborně.


6.měsíc
Dítěti začínají růst nehty na rukou, stejně jako se objevují rýhy na dlaních. Jeho horní končetiny a tělo jsou mnohem proporcionálnější s hlavou. Bránice se začíná pohybovat nahoru a dolu spolu s jeho hrudníkem, což mu umožňuje trénovat dýchání ještě před narozením.
Dítě reaguje na zevní stimulaci, jako například hlasitý zvuk anebo slunce svítící na Vaše břicho. Jeho sluch je vyvinutý, takže slyší mnohem více: může slyšet Váš hlas a reagovat na Vaše nálady, na náhlé hlasité zvuky nebo naopak na pravidelné zvuky, např. znělku Vašeho oblíbeného televizního programu.
S každým týdnem je jeho kopání a boxování silnější a častější. Často dítě bývá aktivnější, když cítí, že Vy odpočíváte.

7.měsíc
Tělové systémy Vašeho dítěte začínají regulovat jeho tělesnou teplotu, protože se zlepšuje cirkulace a tuk se ukládá pod kůží. Kostní dřeň se začíná měnit a tvoří červené krvinky, které cirkulují v těle. Dítě je přibližně 28 cm dlouhé a váží kolem 1800 gramů. Jeho kůže je pokryta lanugem a silnou bílou hmotou zvanou vernix, která chrání jeho jemnou kůži v tekutině, která ho obklopuje. Dítě je vyvinuté v takovém rozsahu, že téměř všechny děti narozené po 30.týdnu přežívají při dobré neonatologické péči.

8.měsíc
Dítě váží kolem 2.5 kg a měří 40 cm. Tukové zásoby se nadále ukládají pod kůží a na hlavě jsou světlé vlásky. Dítě vidí, ale jeho zorné pole je limitované na přibližně 20 cm.
Kolem 34.týdne by dítě mělo zaujmout polohu hlavičkou. Obrat na polohu podélnou hlavičkou může nastat i později, takže není důvod k obavám, pokud se dozvíte, že dítě je v poloze koncem pánevním (zadeček první). Faktem zůstává, že s plynutím času ubývá místa pro otočení plodu.

9.měsíc
Vzhledem k tomu, že v děloze je teď míň místa, může se omezeně kroutit, otáčet a pohybovat končetinami. Vaše dítě pokračuje v budování své tukové vrstvy (v tomhle je s Vámi velmi solidární) a vzhledem k rostoucím zásobám tuku pod kůží se vrásky na jeho těle vyhlazují, celé tělíčko se mnohem více zaobluje v přípravě na vstup do našeho světa. Místa na otáčení a přehazování je čím dál tím méně. Dítě je těsně schoulené s nožkami přitaženými k tělu.
Pokud čekáte první dítě, jeho hlavička obvykle vstupuje do pánve mezi 36.-37.týdnem těhotenství tj. přibližně 3 týdny pře termínem porodu.
Posledních několik týdnů v děloze dítě stráví rychlým přibíráním na váze - přibližně 30 gramů za den. V období termínu porodu je váha dítěte kolem 3400 gramů (rozmezí 2800 až 4400 gramů) a měří kolem 50 cm (rozmezí 48 až 54 cm). Dítě je plně vybavené a připravené pro samostatný život na tomto světě a je radostně očekávané. Pokud se rozhodne nechat Vás chvíli v napjatém očekávání, nemějte mu to za zlé. Je to osobnost a má svá práva (na nálady, přání i rozmary). Možná cítí, že ještě potřebujete dokončit nákupy, nebo se chce narodit po úplňku nebo čeká na neděli nebo … V každém případě jedno je jisté: nebudete u toho chybět.