Jsem těhotná a nemůžu přestat kouřit

Přesto, že jste se pevně rozhodla nekouřit. Přesto, že si plně uvědomujete negativní zdravotní dopady nejen na sebe, ale i negativní dopady kouření na zdraví Vašeho ještě nenarozeného miminka. Přesto, že se strašně snažíte, už jste zkusila vše. Přesto, že Vás Vaše okolí podporuje. Může se stát, že to nestačí.

Kouření je přece jen těžká závislost. Je řazena do stejné kategorie jako závislost na alkoholu a na heroinu. Málo kdo se dostane ze závislosti na heroinu sám. S kouřením to může být podobné.

Motivace

Pokud Vám nestačí motivace v podobě seznamu v kabelce nebo na lednici, najděte někoho, kdo Vás bude chválit a motivovat. Stačí přes web - určitě najdete další maminky, které zkouší přestat nebo už dokonce dokázaly nekouřit v naší diskuzní skupince. Pokud se Vám nedaří přestat, napište tam svůj příběh a určitě najdete někoho, kdo Vás ve Vaší snaze podpoří.

Odborníci

A protože to nejlepší, co můžete udělat, je přestat, musíte se poradit s odborníky.

Nestyďte se kontaktovat odborníka, který Vám s kouřením pomůže.

Najděte ve svém okolí nějakou poradnu pro odvykání kouření. Zeptejte se svého gynekologa, zda Vám může někoho doporučit. I když si možná říkáte, teď už to nemá smysl - není to pravda - přestat kouřit má smysl i pár dní před porodem.

Kontakt jak na Centra léčby závislosti na kouření, tak Poradny pro odvykání najdete na stránkách www.dokurte.cz

Nikotinové náhražky

Zeptejte se gynekologa, zda a v jakém množství můžete používat nikotinové náhražky - žvýkačky, náplasti apod. Je totiž lepší samotný nikotin z náhražky, než dalších tisíc negativních látek, které z cigarety dostanete spolu s nikotinem.

Obecně platí, že z jedné cigarety se vstřebá asi 1-3mg nikotinu (zdroj: Centum léčby závislosti na tabáku). Ty nejtěžší náplasti obsahují asi 24mg (podle názvu by se mělo uvolnit asi 15mg během 16 hodin .. ale to ještě ověřím). Ty nejlehčí asi 8mg (a mělo by se uvolnit asi 5mg za 16 hodin). Náplasti slouží pro trvalý přísun nikotinu.

Pokud máte spíše stavy, kdy na Vás chuť na cigaretu náhle zaútočí, jsou pro Vás lepší nikotinové žvýkačky (tam je v jedné žvýkačce 2mg (resp. 4mg) podle typu). Ovšem v případě, že třeba celý den nekouříte, ale pak vás vytočí šéf a vy si musíte zapálit, abyste se uklidnila, Vám nikotinové náhražky příliš nepomohou, protože jde spíše o psychickou závislost na kouření.

Nikotinové náhražky samy o sobě Vás neodnaučí kouřit. Pomáhají Vám ale zmírnit abstinenční příznaky, které se mohou vyskytnout.