Vyšetření pohmatem

Vyšetření pohmatem v těhotenství

Kontrolu pohmatem (odborně se tomu říká palpační vyšetření) provádí lékař buď vnitřně - vaginálně, a nebo zevně - přes břišní stěnu (abdominálně). Záleží samozřejmě na tom, v jakém jste týdnu těhotenství a co potřebuje lékař zkontrolovat. Pohmatem vás bude lékař pravděpodobně kontrolovat v každé poradně (Někde jsem četla názor, že se to dělá jen u nás, že v západních zemích není až tak obvyklé, dělat vnitřní vyšetření v každé poradně, uvítám zkušenosti maminek, které jsou v zahraničí, ale i u nás).

Při první kontrole si pravděpodobně také zkontroluje velikost pánve - dá se podle toho odhadnout, jak moc bude pro miminko při porodu problematické projít porodními cestami.

Pravidelně se kontroluje:

Kontrola dělohy

Kontroluje se jednak poloha dělohy (v počátku těhotenství například, zda nejde o tzv. zakloněnou dělohu). Dále se kontroluje velikost dělohy. Nepřímo to ukazuje, jak miminko roste - kontroluje se tedy, zda velikost dělohy odpovídá týdnu těhotenství.

Dráždivost dělohy. Tedy jak děloha reaguje na podněty z vnějšku - v pozdějších týdnech těhotenství tak lze kontrolovat, zda například příliš netvrdne (předčasné kontrakce dělohy) a nehrozí předčasný porod.

Kontrola miminka

Čím je miminko větší, tím snadněji může lékař zkontrolovat, v jaké poloze se nachází. Kolem poloviny těhotenství to není nijak důležité, protože miminko může ještě mnohokrát změnit polohu. Ke konci těhotenství - kdy se poloha miminka ustaluje, už se toho kontroluje trochu víc. Je potřeba zkontrolovat, v jaké poloze se miminko nachází (zda je dolů hlavičkou, nebo zadečkem, kde má zádíčka atd.). Také lékař zkontroluje, jak moc už sestoupila hlavička do pánve. Opět to může to být známka blížícího se porodu. Zaleží ale také na tom, kolikáté těhotenství to je. U maminek, které už rodily, sestupuje miminko o něco později (někdy až pár hodin před porodem).

Kontrola děložního čípku

Tvar, poloha a další vlastnosti děložního čípku mohou být známkou blížícího se porodu. Zpravidla v každé poradně (ale není to nutné, záleží na lékaři a na tom, zda je vše v pořádku) lékař kontroluje jeho konzistenci, směr, naléhající část, případné zkrácení čípku či rozšíření jeho hrdla.

Každá z těchto vlastností se hodnotí podle tabulky, kterou najdete ve své těhotenské průkazce body 0 - 2. Součet těchto bodů se označuje souhrnně jako Cervix skóre a lékař ho po každém vyšetření do vaší průkazky zapíše. Vzhledem k tomu, že se posuzuje pět vlastností, můžete si snadno spočítat, že cervix skóre se pohybuje mezi 0 a 10. Zatím co 0 znamená čípek nepřipravený k porodu, 10 naprosto znamená připravený - ovšem nemusí to nutně znamenat, že už rodíte, jen se to dá očekávat velmi brzo.

Pokud je vše v pořádku, budete tam mít hodně dlouho pouze nulu - teprve, jak se blíží porod, začne se toto číslo zvětšovat.

V každém týdnu těhotenství je dána určitá kritická hranice, kterou by cervix skóre nemělo překročit. I tyto hodnoty najdete ve své těhotenské průkazce. Pokud si něčím nejste v tomto ohledu jistá (například máte dvojku, a hranice je 2, ale doktorka Vám k tomu nic neřekne, tak se nebojte zeptat … nebo i když se najednou číslo z nuly změní na jedničku, tak se můžete zeptat - máte právo vědět, co se změnilo.

Otoky končetin

V pozdějších měsících může lékař pohmatem na kotnících zkontrolovat, zda Vám neotékají končetiny (to je příznakem preeklampsie ). Není to nic drastického - jen Vám trochu zmáčkne nohu na kontníku a sleduje, jak rychle se kůže vrátí do původní polohy. Pokud máte pocit, že Vám otékají nohy, měla byste o tom lékaře informovat.