vyšetření krve

Vyšetření krve v těhotenství

Vyšetření krve se v těhotenství může provádět z několika důvodů. Minimálně jednou Vám ale krev odeberou. Mimo jiné je nutné zjistit Vaši krevní skupinu, Rh faktor, některá onemocnění (HIV, syfilis, žloutenka typu B, toxoplazmóza).

Určení těhotenství

V raném stádiu těhotenství může lékař z vaší krve zjistit, zda jste vůbec těhotná. V krvi je hormon HCG zjistitelný mnohem dříve než z moči. Je to díky tomu, že v moči se objevuje až zbytek hormonů a v krvi je ve větší koncentraci. Kromě toho v laboratoři jsou schopní zjistit i mnohem menší úroveň tohoto hormonu v krvi, než jednoduchý těhotenský test z moči. V některých ordinacích po vás mohou za toto vyšetření chtít peníze - záleží ovšem na doktorovi, společnosti a také na situaci.

Krevní skupina a Rh faktor

Vaše krevní skupina a Rh faktor jsou zaznamenány do Vaší průkazky. Protože byste průkazku měla mít vždy u sebe, v případě potřeby transfuze budou lékaři ihned vědět, jakou máte krevní skupinu.

Rh faktor je důležitý z toho důvodu, že u maminek, které mají Rh faktor minus, se musí kontrolovat přítomnost protilátek souvisejících s Rh faktorem miminka. Je zde určité riziko ohrožení miminka, pokud by mělo Rh plus.

NT+biochemický screening

Kolem 12. týdne těhotenství můžete absolvovat speciální vyšetření krve (spojené s ultrazvukem), které lépe odhaluje rizika vývojových a genetických vad. Přesný název je NT+biochemický screening. Jednak je v rámci tohoto vyšetření měřeno tzv. nuchulární projasnění (z toho pocházejí písmena NT) a dále jsou měřeny hodnoty některých látek v krvi matky. Toto vyšetření není hrazeno pojišťovnou a je zpravidla placené.

Genetický biochemický screening - AFP tripple test

Tento screening se označuje jako plošný - krev se odbírá každé budoucí mamince a slouží k včasnému zachycení vrozených vývojových vad. Provádí se přibližně v 16. týdnu těhotenství a na výsledky se chvíli čeká. V tomto vyšetření se zjišťuje riziko poškození plodu. Podle přítomnosti některých látek v krvi matky lze zjistit, jaká je pravděpodobnost, že miminko má nějakou vývojovou vadu (anomálie mozku a páteře, vady srdce a ledvin) nebo genetické poškození (jako je Downův syndrom).

I když Vám výsledek tohoto testu vyjde pozitivní (což se stává asi v 10% případů), neznamená to, že dítě musí být nemocné. Někdy se stane, že jsou hodnoty testovaných látek v krvi matky ovlivněny i dalšími faktory (preeklampsie, nízka váha plodu, různý Rh faktor maminky a miminka, vícečetné těhotenství atd.) Teprve po dalších vyšetření je ale možné říci, zda opravdu není něco v pořádku, nebo šlo o falešně pozitivní výsledek.

Tento test pomocí počítače hodnotí výsledky hCG, AFP a volného estriolu v séru matky. Kromě hodnoty těchto hormonů se bere v úvahu i věk budoucí maminky a její hmotnost. Pro Downův syndrom svědčí obvykle snížené hodnoty AFP (alfa-fetoprotein) a estriolu a zvýšené hodnoty hCG. Naopak vyšší hodnoty AFP jsou při otevřených defektech neurální trubice a dalších vývojových vadách. (zdroj: neonatologie.cz).

Díky tomuto testu se zachytí přibližně 70% vrozených vývojových vad. Z toho plyne, že výsledek může být jak falešně pozitivní, tak falešně negativní. Budoucí maminka se tak dozví, že pravděpodobnost, že dítě trpí Downovým syndromem

Těhotenská cukrovka

Také v případě podezření na těhotenskou cukrovku (to zjistí lékař z moči, kterou mu nosíte do poradny) můžete být poslána na odběr krve. V tomto případě se odebírá krev z prstu. A v případě potřeby se dělá opakovaně.