ultrazvukové vyšetření

 

 

Vyšetření ultrazvukem (UZV) je jeden ze způsobů, jak se může lékař opravdu podívat, jak se miminku daří bez toho, aby nějak narušil jeho prostředí. Vybavení jednotlivých ordinací se pochopitelně velmi liší. Takže se může lišit i to, co vám může který lékař při vyšetření ultrazvukem nabídnout.

Kromě "obyčejného" obrázku miminka dokáže nejmodernější ultrazvukové přístroje také změřit průtok krve jednotlivými orgány, díky tomu lze velmi brzo odhalit případné potíže se zásobením miminka kyslíkem a živinami.

Podle stupně těhotenství se provádí buď vaginálně, nebo přes břišní stěnu (když už je děloha dostatečně velká)

1. vyšetření

První stupeň probíhá mezi 11. - 14. týdnem se zaměřením na časný záchyt možných vývojových vad plodu. Při tomto ultrazvukovém vyšetření se stanovuje velikost plodu a provádí tzv. datace gravidity, kdy se určí předpokládaný termín porodu. Ten je přesnější než termín podle poslední menstruace nebo podle prvních pohybů plodu. Určuje se počet plodů a jejich vzájemný vztah (dvojvaječná event. jednovaječná dvojčata, vícerčata apod.). Jak již bylo zmíněno, zaměřujeme se na vývojové vady plodu. Některé závažné vývojové vady lze již v tomto termínu odhalit, a to podle některých ultrazvukových známek (ztluštění šíjového projasnění plodu, chybění nosní kůstky), lze i stanovit větší míru rizika vývojové vady plodu a doporučit provedení podrobného vyšetření plodu. To zahrnuje odběr plodové vody, odběr vzorků choriové tkáně (část placenty) ke genetickému vyšetření.

2. vyšetření

Druhý stupeň ultrazvukového vyšetření se provádí mezi 18. - 23. týdnem se zaměřením na podrobné prohlédnutí plodu k odhalení vývojové vady.

3. vyšetření

Třetí vyšetření se provádí mezi 30. - 32. týdnem těhotenství a opět slouží k vyšetření plodu a event. odhalení vývojové vady, změření velikosti plodu a stanovení jeho správného růstu, určení polohy placenty a množství plodové vody.