mimoděložní těhotenství

 
 

Konec vývoje vajíčka může být různý

 
U mimoděložního těhotenství může vajíčko spontánně odumřít vstřebat se. Maminka v tomto případě ani nemusí postřehnout, že se něco dělo.
· Vajíčko odumře a je vypuzeno do břišní dutiny ženy. To je nejčastějším ukončením mimoděložního těhotenství. Vejcovod se snaží vajíčko dostat ven, stahuje se, a tím vajíčko vypudí do břicha ženy. Tento stav provází krvácení do břišní dutiny. Jelikož je vajíčko "potraceno", začne žena krvácet z dělohy. K této variantě většinou dochází přibližně sedm až osm týdnů po vynechání menstruace. Stav se dále vyvíjí chronicky. Žena pociťuje bolesti na jedné straně podbřišku a může se stát, že krvácení způsobí ženě anémii. Přesnou příčinu a nález určuje až ultrazvukové vyšetření.
Horší variantou při mimoděložním těhotenství je, když se vajíčko stále vyvíjí a roste. Přibližně po pěti až sedmi týdnech po vynechání menstruace praskne stěna vejcovodu a vzniklou dírou se vajíčko dostane do břišní dutiny. Tímto dojde k nebezpečnému krvácení do dutiny břišní a žena náhle pocítí prudkou, stupňující se bolest v celém podbřišku. Ženě začne klesat tlak a puls, pokožka bledne, končetiny jsou studené. Začne se rozvíjet tzv. hemoragický šok z velké, až několikalitrové, ztráty krve. Proto je velmi důležité, aby byla žena co nejrychleji převezena do nemocnice, kde ji čeká ultrazvukové vyšetření a cesta na

Nebezpečí pro těhotnou ženu v případě mimoděložního těhotenství:

· Ze začátku probíhá mimoděložní těhotenství stejně jako normální. Nastávající maminka nedostane menstruaci, může cítit napětí v prsou, nechutenství, nevolnosti. Těhotenský test je pozitivní, protože v krvi je obsažen hormon tvořený placentou v období těhotenství (tzv. HCG hormon).
· Kvůli nebezpečnosti mimoděložního těhotenství se zjišťuje umístění vajíčka již v rámci prvního těhotenského ultrazvuku u gynekologa a v případě potřeby dalšího vyšetření se využívá i zavedení optiky do dutiny břišní tvz. laparoskopie. Neuškodí, když se těhotná žena při návštěvě lékaře ujistí, že se vajíčko opravdu nachází tam kde má být a to je děloha.
· Ve velmi vzácných případech mimoděložní těhotenství pokračuje. Plod svým pohybem způsobuje ženě bolest a obvykle bývá deformovaný. Proto se takové těhotenství v zájmu ochrany zdraví operativně ukončí.
· V případě, že žena nepodstoupila operaci, má protržení vejcovodu a následného krvácení do dutiny břišní za následek smrt.
 
Imunologické příčiny:
Jsou teorie, které tvrdí, že některé potraty mohou mít imunologickou příčinu. Tělo matky reaguje na plod, jako kdyby to byla cizorodá bílkovina, nebo se v matčině těle nevytváří látka, která zabraňuje odmítnutí plodu.

Infekce:
Takové infekce jako zarděnky, prostý opar, infekce způsobená mykoplasmaty typu T (sexuálně přenosná nemoc), eventuálně i toxoplasmóza (na člověka se přenáší stykem s výkaly kočkovitých šelem) mohou ovlivnit vývoj plodu a zapříčinit potrat.

Vlivy životního prostředí:
Styk s chemickými rozpouštědly, insekticidy, výrobky obsahujícími olovo, s benzenem a rtutí zvyšuje pravděpodobnost potratu. Nadměrné pití alkoholu, kouření cigaret a marihuany a velké dávky kofeinu mohou mít vliv na vývoj plodu a mohou také zvyšovat riziko potratu.

Rizikové skupiny:
U párů, které mají obtíže s početím dítěte, je podle některých výzkumů procento potratovosti vyšší. Pokud žena potratila třikrát a vícekrát po sobě, je pravděpodobnost, že potratí znovu. Riziko potratu u těchto žen je asi 1:3 (pro srovnání: v běžné populaci je tento poměr 1:5 nebo 6). Riziko potratu u žen přes čtyřicet je větší než u mladších žen. Pokud žena patří do jedné z těchto rizikových skupin a otěhotní, musí se ujistit, že si je její gynekolog nebo porodník této skutečnosti plně vědom.