Krvácení v těhotenství

Krvácení se může objevit na samém začátku těhotenství, když se oplozené vajíčko zahnizďuje v děloze. V takovém případě se krvavý výtok dostaví ještě před očekávaným termínem menstruace, a je tedy známkou úspěšného spojení vajíčka a spermie a dobrým znamením pro páry, které usilují o početí děťátka.

Krvácení od 28. týdne a ke konci těhotenství bývá zpravidla způsobeno změnami placenty. Ta se může v některých případech uvolnit již před plánovaným těhotenstvím. Může jít ale i o méně závažné změny, například o nevhodnou polohu placenty.

Když se v posledním trimestru těhotenství objeví krvácení, je třeba okamžitě odjet do porodnice, při silném krvácení si ihned lehněte a zavolejte rychlou lékařskou pomoc, která vás dopraví na kliniku. Pokud se placenta uvolní nedlouho před plánovaným termínem porodu, zpravidla je porod vyvolán. Pokud ale hrozí předčasný porod, snaží se ho lékaři oddálit, aby mělo děťátko čas dokončit svůj vývoj v matčině těle.

 

1. Krvácení v časné graviditě - do 12. týdne těhotenství

V  průběhu prvního trimestru těhotenství se může objevit mírné krvácení - špinění, aniž by to znamenalo ohrožení těhotenství. Příčinou může být například nízká hladina hormonu žlutého tělíska (progesteronu). Jindy může krvácení vyvolat drobné poranění děložního hrdla, k němuž může dojít například při pohlavním styku. Stává se také, že se krvácení dostaví přesně v době, kdy by nastávající maminka měla menstruaci. To znamená, že nemusí mít krvácení nutně vážné příčiny, přesto by měla být žena obezřetná.

2. Krvácení mezi 12. a 24. týdnem gravidity

Některé příčiny jsou shodné jako v předchozím případě (hrozící, počínající, probíhající a zamlklý potrat). K nim se přidávají další poruchy typické pro vyšší týdny těhotenství, budou popsány v další části týkající se krvácení mezi 24. a 40. týdnem těhotenství (vcestné lůžko a výjimečně předčasné odloučení normálně nasedajícího lůžka).

3. Krvácení po 24. týdnu gravidity

Poznámka: Pokud je lůžko uložené níže v období kolem poloviny těhotenství, nemusí to znamenat jeho definitivní polohu. V důsledku zvětšování objemu dělohy může být placenta v dalších měsících o něco vytažena výše. Jestliže se však s tímto stavem setkáme v závěrečných týdnech gravidity, nedá se již změna lokalizace placenty předpokládat. Základem diagnostiky je vždy ultrazvukové vyšetření. Podstatou léčby je klidový režim, léky zklidňující dělohu, popř. přípravky snižující krvácivost. Při silném krvácení s ohrožením matky a plodu je těhotenství nutno ukončit ihned (císařský řez).

Pokud dojde k tomuto stavu, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc v porodnici z důvodu ohrožení života plodu i matky. Diagnostika je založena na objektivním vyšetření (s detekcí srdeční aktivity plodu), doplněném ultrazvukem. Jedná-li se o předčasné odloučení placenty je nutno těhotenství neprodleně ukončit císařským řezem.

  • Stejně jako v časném období gravidity může být krvácení způsobeno i jinými, méně častými příčinami jako jsou deciduální polyp (vzniká v důsledku těhotenských změn sliznice čípku děložního), myom (uzel ze svaloviny dělohy, zejména při lokalizaci v její dolní části) a zcela výjimečně karcinom (zhoubný nádor) čípku děložního.